56 שנה למבצע חרגול
31 בינואר – 1 בפברואר 1960
רקע
ב 30 בינואר חצו כוחות סוריים מזוינים את גבול האזור המפורז בצפון הארץ. כדי להחזיר את הסורים לגבולם.
באזור תאופיק מול תל-קציר, התבצרו החיילים הסוריים בבונקרים ובמוצבים. עמדות פוזרו גם בשני חלקי הכפר, העליון והתחתון. מתאופיק נפתחה איפה הרעה.
תוכנית הפעולה .
הצבת חסימות בדרכים המוליכים אל זירת הקרב
טיהור וכיבוש חירבת תאופיק התחתונה.
השלמת מלאכת הטיהור והפיצוץ ע"י כוח על זחל"מים.
מטרה
הריסת הכפר תאופיק, ששימש בסיס לפעילות הסורית.
כוחות ומשימות
משימה
כוח א'
פלוגה מקורס מ"כים בפיקוד סרן יהודה גולן (אשנפלד)
מחלקה מהסיירת בפיקוד סגן מנחם דיגלי (דרפקין)
כיבוש הכפר
כוח ב'
לוחמי הסיירת וכיתה מקורס מ"כים בפיקוד רס"ן יוסף קסטל
חסימה מזרחית לכפר
כוח ג'
מחלקה ("הנמר המעופף") בפיקוד סג"מ ורבין
חסימה צפונית מזרחית לכפר
כוח ד'
מחלקה מגדוד "ברק" בפיקוד סגן אורי כהן
חסימה דרומית מזרחית לכפר
כוח ה'
מחלקה מגדוד ה"בוקעים הראשון" בפיקודו של סגן אמיר דרורי
חסימה בקרבת כוח ד'
כוח ו'
מחלקה (מ"מ אלי פרלמן) ו 4 זחל"מים מגדוד הנדסה "אסף", בפיקוד הסמח"ט – סא"ל שלמה ("צ'יץ'") להט
הכנת הכפר לפיצוץ
כוח ז'
פלוגה מגדוד "גדעון" בפיקוד סרן שפי
סיוע לכוח ו' לשאת את חומר הנפץ
כוח ח'
מחלקת טנקים מגדוד "געש" בפיקוד הסמ"פ
סיפורה של חטיבת גולני במבצע
כוח חטיבת גולני, בפיקוד פלד, פשט על הכפר בלילה. כוח פלוגתי מגדוד 17 (אריות הגולן), קורס מ"כים של גולני, בפיקוד סרן יהודה גולן, אליו סופח צוות מסיירת גולני, בפיקוד סגן מנחם דיגלי, נע ברגל וכבש את הכפר. לכוח זה חבר כוח רכוב על זחל"מים, בפיקוד סגן מפקד החטיבה, סא"ל שלמה להט, אשר כלל כוח הנדסה. מפקד החטיבה, אלעד פלד, נע עם הכוח הפושט ופיקד על הפעולה ממרכז גיזרת הלחימה. הכוח קיבל סיוע באש מאת מחלקת טנקים וכוחות תותחנים שכללו את גדוד 402 בפיקודו של יעקב עקנין, גדוד 404 בפיקודו של יצחק יכין וגדוד 334 בפיקודו של צבי אילון.
את גזרת הפעולה בודדו כוחות חסימה בפיקודם של רס"ן יוסף קסטל, סגן אורי כהן וסגן אמיר דרורי. הכוח בפיקוד אורי כהן נתקל, בעת שנע למקם את החסימה, בכוח תגבורת חיילים מן הצבא הסורי שנעה לעבר הכפר, ריתק אותו למקומו, איגף אותו והסב לו נפגעים. לאחר מכן המשיך הכוח למשימת החסימה. הכוח בפיקוד דרורי נתקל אף הוא בכוחות תגבורת, פגע בהם, ולאחר שזיהה כי נקודת החסימה המיועדת חשופה לאש אויב מיקם אותה בנקודה בטוחה ויעילה יותר . כוח החסימה מסיירת גולני, עליו פיקד מפקדה, יוסף קסטל, זיהה חיילים סורים נמלטים מגזרת הפעולה, הסתער עליהם וסייע לכוחות הפועלים בכפר.
בשעה 3:00 לפנות בוקר הושלם כיבוש הכפר, והכוח הטמין מטעני חבלה בעמדות הצבא הסורי ובבתי הכפר תאופיק התחתונה. יעדי הפעולה הושמדו, אולם הצבא הסורי הפעיל שני זרקורים בקרבת תאופיק העליונה ופתח באש נק"ל, מקלעים ותותחים על הכוחות. מפקד הפעולה, פלד, הפעיל בתגובה את סוללת התותחים שהועמדה לרשותו, שפתחה בהפגזה כבדה על תאופיק העליונה ועל מוצבים סורים סמוכים. כוחות צה"ל נסוגו בסיוע אש התותחים ושבו לשטח ישראל.
תוצאות הפעולה
בתי הכפר בתאופיק התחתונה הושמדו, וכן עמדות של הצבא הסורי. תשעה חיילים סורים נהרגו וחמישה-עשר נפצעו. לצה"ל היו במבצע ארבעה חיילים הרוגים ושבעה-עשר חיילים פצועים, ביניהם יוסף מוגלניצקי. מפקדי כוחות החסימה צוינו לאחר הפעולה לשבח. לרס"ן קסטל הוענק על פועלו במבצע צל"ש אלוף מאת אלוף פיקוד הצפון, מאיר זורע. סגן אורי כהן וסגן אמיר דרורי עוטרו בצל"ש הרמטכ"ל על מעשיהם בפעולה, והצל"ש הומר בהמשך לעיטור העוז . הרמטכ"ל, לסקוב, קבע כי חטיבת גולני הצטיינה בפעולתה.

כתיבת תגובה